Lärare 2022-2023

Aitoaho, Teemu
Övrigt
elgitarr, band, AMP
teemu.aitoaho@kungsvagen.fi
Asplund, Jenny
Övrigt
musiklek
Berts-Taleiko, Sonja
Borg, Albinus
Övrigt
trumpet, kornett, blåsorkester
albinus.borg@kungsvagen.fi
Borg, Kerstin
Carlsson, Anne
Dalkarl-Gustavsson, Åsa
Övrigt
Drosdek, Ulrike
Övrigt
violin, altviolin, nivåorkester
ulrike.drosdek@kungsvagen.fi
Edgren, Ragnar
Edström, Zacharias
Övrigt
musiklek
Eerola, Inka
Övrigt
suzukiviolin, orkestern Folksvägen, intendent Cappella
inka.eerola@kungsvagen.fi
Ekman, Kaj
Övrigt

piano, ackompanjemang
kaj.ekman@kungsvagen.fi

Furstenborg, Annika
Övrigt
Gustavsson, Emma
Övrigt
popsång
Hellman, David
Övrigt
pop/jazz piano, AMP
Junttila, Jussi
Övrigt
saxofon, klarinett, blåsorkester
jussi.junttila@kungsvagen.fi
Jämbäck, Kari
Kauppinen-Savijoki, Tanja
Övrigt
solosång, operastudio, juniorsång
tanja.kauppinen-savijoki@kungsvagen.fi
Kauppinen, Kristian
Kenttämies, Hanna
Kulikov, Alexander
Övrigt
violin, nivåorkester
alexander.kulikov@kungsvagen.fi
Lehtinen, Birgitta
Övrigt
Lindholm, Pia
Övrigt
musiklek
Lindroos, Sofia
Lönnqvist, Thomas
Martens von, Helene
Övrigt
Mattila, Elina
Övrigt
musikens gestaltning
elina.mattila@kungsvagen.fi
Nordlund, Toni
Övrigt
trummor
Norjanen, Hannu
Övrigt
dirigent för Cappella
hannu.norjanen@kungsvagen.fi
Nyman, Pekka
Övrigt
slagverk, trummor
pekka.nyman@kungsvagen.fi
Parkkonen, Satu
Övrigt

blockflöjt, Barockstigen
satu.parkkonen@kungsvagen.fi

Raunio, Emma
Rögnvaldsson, Sigurdur
Övrigt
Saarinen, Matti
Övrigt
gitarr, jazzgitarr
matti.saarinen@kungsvagen.fi
Salakka, Aida
Salokoski, Lauri
Övrigt
Sandvik, Lina
Övrigt
popsång, musikens gestaltning (pop)
Silén, Niklas
Övrigt
Smulter, Patrik
Söderström, Marcus
Övrigt
Tammela, Minna-Liisa
Övrigt
popsång, popkör (tjänstledig h22)
minna-liisa.tammela@kungsvagen.fi
Uunila, Hannes
Övrigt
orgel
Vihreäpuu, Laura
Övrigt

cembalo, piano, Barockstigen
laura.vihreapuu@kungsvagen.fi

Viljanen-Laurmaa, Emma
Övrigt

dragspel, orkestern Folksvägen
emma.viljanen@kungsvagen.fi

Waenerberg, Mathias
Övrigt
Wilkman, Anna
Övrigt
pop/jazz piano (tjänstledig)
anna.wilkman@kungsvagen.fi
Österholm, Christel
Övrigt
solosång, juniorsång, kör, musikens gestaltning
christel.osterholm@kungsvagen.fi
Österholm, Rabbe
Övrigt
solosång, juniorsång, operastudio, kör, gitarr
rabbe.osterholm@kungsvagen.fi

MIK kan också enligt önskemål ordna undervisning i andra instrument, t ex oboe, fagott och valthorn.